خواص و مضرات زردچوبه

زردچوبه از پرمصرف‌‌ترین ادویه‌هاست و به دلیل رنگ زرد یکنواختی که به غذا می‌دهد، می‌تواند تا حدودی جای زعفران استفاده شود، به همین دلیل به آن زعفران فقرا هم می‌گویند. زردچوبه از ساقه زیرزمینی گیاه به دست می آید.

خرید زردچوبه ارگانیک ۲۰۰ گرمی

زردچوبه در حین پخت و پز مهم ترین خواص خود را از دست می دهد به گونه ای که در اواخر پخت بجز رنگ دیگر اثری از مواد موثره زردچوبه وجود ندارد. به همین دلیل ادویه جات را در اواخر پخت به غذا اضافه کنید. به گفته متخصصان اگر از زودپز برای پخت غذای حاوی زردچوبه استفاده شود، میزان تخریب بیشتر خواهد شد. زردچوبه به دلیل آن که رطوبت کمی دارد و قسمت بیشتر آن را مواد نشاسته ای تشکیل می دهد، مستعد جذب رطوبت است و بلافاصله کلوخه و حالت چسبندگی پیدا کرده و به جداره داخلی ظرف می چسبد و این خصوصیت نشان دهنده تقلبی بودن یا فساد زردچوبه نیست و راه پیشگیری آن است که زردچوبه را در محیطی خشک نگهداری و از قرار دادن آن در یخچال خودداری کنید. مدت زمان ماندگاری ادویه ها بویژه زردچوبه به دلیل خاصیت ضدمیکروبی و خشک بودن حدود دو سال است.

خواص و مضرات زردچوبه :

– سم زدایی و ضد سرطان بودن، جزو مهم ترین خاصیت های آن است.
– ضد آلزایمر است
– ضد درد می باشد.
– ضد گرفتگی است.
– ضد نفخ و تورم است.
– به گفته متخصصان استفاده از زردچوبه در غذا، به دلیل خاصیت سم زدایی، به مرور زمان باعث تقویت کبد و التیام کبد چرب می شود.

توجه : زردچوبه از نظر طب سنتی گرم و خشک است و زیاده روی در مصرف آن برای مبتلایان به نارسایی قلبی مضر است.

زرد چوبه در جنگل های جنوب و جنوب شرقی آسیا رشد می کند و یکی از مواد اصلی است که در غذاهای پاکستانی ، هندی ، ایرانی و تایلندی استفاده می گردد. زرد چوبه دارای خواص درمانی بسیاری است. بیش از ۲۵۰۰ سال است که هندی ها از زرد چوبه برای مصارف مختلف ، به خصوص برای رنگ زنی ، استفاده می کنند.

زرد چوبه ، گیاهی پایا از خانواده زنجبیل است که معمولاً از پودر زرد رنگ آن به عنوان ادویه در پخت و پز استفاده می شود. همچنین ، زرد چوبه دارای یک ماده فعال دارویی به نام کورکومین است که خاصیت ضد التهابی، ضد اکسیدانی و ضد باکتریایی دارد. مطالعات اخیر نشان داده است که زرد چوبه معجزه گر است و در درمان بسیاری از بیماری ها از قبیل آرتروز، آلزایمر، سرطان، دیابت، ایدز، کلسترول بالا، سوزش سردل، یرقان، اختلالات کبدی و اختلالات قاعدگی نقش بسزایی دارد.

1 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *